Recenzia študentskej pôžičky

Štúdium na vysokej škole prináša v súčasnosti dosť vysoké nároky nielen po vedomostnej, ale takisto aj po tej finančnej stránke a študenti, ktorí nemajú dostatok peňazí sa s touto situáciou musia vysporiadať rôznymi spôsobmi. Stále častejšie sa využíva pomoc vo forme požiadania o pôžičku a dá sa celkom jasne predpokladať, že takéto riešenie získa čoraz väčšiu popularitu práve kvôli rastúcim výdavkom, ktoré absolventi denného štúdia nemusia najlepšie zvládať.

Čo je študentská pôžička

Vhodným produktom pre študujúcich občanov je študentská pôžička, ktorá ponúka výrazne upravené kritéria s cieľom priniesť ideálny program aj študujúcim, na ktorých sa často zabúda z dôvodu momentálneho nezamestnaného stavu. Aj keď obrovské množstvo študentov chodí na brigády alebo vykonávajú nejakú inú vedľajšiu zárobkovú činnosť, mnoho poskytovateľov pokladá túto skupinu za dosť rizikovúa na základe toho nechce študentom peniaze požičať.

Význam študentskej pôžičky

Dostupnosť pôžičiek pre študentov má viacero významov, vďaka ktorým môže skutočne dosť absolventov jednoduchšie pokryť rôzne výdavky, ktorých nie je za pár rokov na vysokej škole vôbec málo a dokopy vytvoria sumu rádovo aj v tisíckach eur. Otázne ostáva, či by títo ľudia bez pôžičky vôbec doštudovali a takisto či jej získanie prináša iba samé pozitíva.

Financovanie štúdia – Ako sme už spomenuli, vysokoškolské štúdium stojí v dnešnej dobe dosť peňazí a nie každý študent by bol bez schválenia pôžičky schopný uhrádzať výdavky spojené s kupovaním kníh na učenie alebo platením exkurzií.

Peniaze na bývanie – Či už študent býva na internáte alebo obýva s ďalšími spolužiakmi prenajatý byt či dom, bývanie spojené so štúdiom si vyžaduje pravidelné mesačné výdavky po väčšinu roka a hocikedy sa môže prihodiť výpadok financií, takže pôžička môže byť užitočná.

Oslavy promócie – Promócie stoja takisto veľa peňazí a mnoho študentov si berie pôžičku, aby mohli uskutočniť poriadnu oslavu, ktorú si za svoje niekoľkoročné úsilie určite zaslúžia.

Výhody pôžičiek pre študentov :

  • Nižšie úrokové sadzby
  • Zjednodušené podmienky schválenia
  • Možnosť dlhšieho splácania
  • K získaniu stačí potvrdenie o štúdiu zo školy
  • Splácať sa začína až pri získaní prvého zamestnania

Nevýhody pôžičiek pre študentov :

  • Vyžaduje sa ručiteľ alebo zábezpeka

Kde môžu študenti získať peniaze

  • Banky – Práve banky sú najčastejšími poskytovateľmi študentských pôžičiek a študenti využívajú ich služby kvôli výhodne nastaveným podmienkam. Na rozdiel od nebankoviek majú špeciálne študentské programy s vylepšenými podmienkami, ktoré sa neposkytujú iným žiadateľom. Študentskú pôžičku získate takmer v každej banke, ktorá má na Slovensku kamennú pobočku.
  • Slovenská sporiteľňa – Za Spotrebný úver na čokoľvek pre študentov nezaplatíte žiadne poplatky, takže ak veríte tejto banke, suma od 1000 do 8500€ s dobou splácania na 1 až 10 rokov je pre Vás ideálna, aj keď úroky 8,50% nepatria k tým najnižším.
  • ČSOB – Táto banka ponúka Úver pre študentov, ktorý je ohodnotený úrokom 8,90%, čo je v porovnaní s konkurenciou dosť veľa. Požiadať môžete o 600 až 6000€ s poplatkom 80€ za poskytnutie a dobu splácania Vám nastavia na 12 až 120 mesiacov.
  • VÚB – Flexipôžička pre študentov je najvýhodnejšia, pretože má najnižšie úroky 4,90% a môžete sa dostať až k sume 13 300€. Bez mesačných poplatkov so splatnosťou do 10 rokov.

Študentský pôžičkový fond

Špeciálny fond vytvorený pre študentov vznikol za účelom poskytovania pomoci pre denných alebo externých študentov. Pôžička má úrok len 3%, čo je najlepšia dostupná možnosť na trhu. Maximálna výška je 1328€ a peniaze sa začínajú splácať vždy až po ukončení štúdia.

Recenzia študentskej pôžičky
3 5